Uçakta Reçel Taşınır Mı?

Reçel, uzun yıllardan bu yana kahvaltı sofralarının vazgeçilmezidir. Esas olarak yoğunluğu sayesinde meyveleri uzun süre bozulmadan saklayabilmek için geliştirilmiş bir gıda ürünüdür. Nitekim reçel yapımı da şeker olmadan mümkün değildir ve şeker reçele yoğunluğunu verir. Öte yandan bu yoğunluğun sağlanmasında meyvelerden salgılanan pektin maddesi de büyük önem taşır. Reçelin faydaları hakkında konuşmak icap ederse de içerisindeki şekerden dolayı kana çabuk karıştığı ve bu sayede hızlı bir şekilde enerji verdiği söylenebilir. Ancak şüphesiz ki hızlı elde edilen enerji yine hızlı bir şekilde yitirilmeye yüz tutacaktır. Bunun yanı sıra reçelin içerisindeki meyvelerin de faydası vardır ki bu meyvelerin yararları hakkında konuşmaya dahi gerek yoktur.

Uçaklardaki Sıvı Kısıtlaması Ne Şekildedir?

Her ne olursa olsun pek çok insan ister yurt içinde ister yurt dışında yaşasın, yaşadığı yere memleketinden reçel götürmek ister. Bu reçeller önceden hazırlanır ve büyükçe kavanozlara konularak yolculuğa çıkarılmak istenir. Ancak uçak yolculuklarında zaman zaman bazı maddelerin taşınması ile ilgili sorun çıkarılabilmektedir. Bu maddelerden bir tanesi de akışkan maddelerdir. Dolayısıyla reçelin kabin içerisinde taşınamayacağına dair en ufak bir tereddüt dahi yoktur. Aynı şekilde salça ve diş macunu gibi maddeler de hava yolu yolculukları açısından sorun yaratabilir ve uçak yolcuları bu gibi maddeleri yanlarında bulundurmamalıdır. Bu durumun tek istisnası reçeteli ilaçlar ile bebek mamalarıdır. Ancak elbette kimi zaman özel durumu olan insanlar için belirli bir miktar su bulundurulmasına da tolerans gösterilebilmektedir.


Kabinde Ne Şekilde Reçel Taşınabilir?

Kabinde reçel taşımak ancak her biri 100 mililitre hacme sahip kavanozlar halinde toplamda bir litrelik bulundurulması halinde mümkün olacaktır. Tek bir kap içerisinde 100 ml’den fazla sıvı taşınması imkansızdır. Ancak bu poşetin de ağzı kilitli olmalıdır. Aksi takdirde kabine kabul edilmeyecek ve kontrol noktasında atılması gerekebilecektir. Mağduriyetleri önlemek için uçak yolculuğu yapacak olanların kabinde sıvı kısıtlaması hakkında detaylı bilgi edinmesi gerekecektir.

Daha Yüklü Miktarda Taşınmak İstenirse Ne Yapılmalıdır?

Uçakta makul miktarda reçel taşımanın ve herhangi bir ileri düzey kısıtlamaya tabi olmamanın yegane yolu bu reçeli bagaj kısmına, yani kontuara teslim etmektir. Bir bavul ya da çanta içerisinde teslim edilebilir. Aynı zamanda yolcu tarafından arzu edilmesi halinde pek çok hava yolu firması çantalara kırılabilir etiketi de takacaktır. Bu sayede bavul taşınırken daha özenli olunması sağlanacaktır.