Armut Ağacı Kurursa Ne Yapılmalı?

Tüm meyve ağaçlarında olduğu gibi armut ağaçlarında da çeşitli nedenlere bağlı olarak ağaç kuruması durumu görülebilmektedir. Armut ağacı kurumasının birincil nedeni ağaca musallat olan hastalıklar olmak üzere en çok bilinen armut ağacının kuruma nedeni armut ateş yanıklığı hastalığıdır. Bunun dışında suya oldukça muhtaç olan armut ağacı için sulamanın yetersiz yapılması, yanlış gübreleme ve ağaç bakımının doğru yapılmadığı durumlarda armut ağacı kuruma durumu yaşanabilir. Armut ağacı kurursa spesifik anlamda yapılacak bir müdahale olmadığı gibi, ağaçlara bu duruma gelmeden müdahale edilmesi çok önemlidir.

Armut Ağacı Kurursa Ne Yapılmalı?

Armut ağacının tam olarak kurumadan müdahale edilmesi çok önemlidir. Armut ağacı kurursa bu durumda pek fazla yapılacak müdahale olmamakla birlikte, ağacın kurumasına en çok yol açan ateş yanığı hastalığı belirtileri gözlemlendiğinde son dönemlerde bu konuda oldukça etkili olan antibiyotik kullanımı yapılacağı gibi, kuruyan dalla birlikte, dalın hemen yanındaki ya da altındaki sağlam dalın da hastalığın yayılmaması için kesilmesi önerilir. Armut ağacındaki çinko ve bor eksikliğine bağlı olarak bir kuruma başladığında zaman kaybetmeden çinko yönünden faydalı gübre ya da boraksın suyla birleştirilerek ağaca ve toprağa püskürtme yapılması gibi önlemler alınabilir.


Armut Ağacının Kurumaması için Ne Yapılmalı?

Eğer ki armut ağacı kuruması sulamaya bağlı nedenlerle gerçekleşmeye başladıysa zaman kaybetmeden birer gün arayla ortalama 15’er litre su verilmesi gerekmektedir. Bunun yanında ağacın en az yılda iki kere gübrelemesinin, yılda birer kere de budama ve aşılama işlemlerinin kesintisiz yapılması sadece ağacın kurumasını sağlamakla kalmayacak meyvenin verimlilik ve kalitesini de arttıracaktır. Ağaçtaki fosfor eksikliğine bağlı durumlar da oldukça fazla görülürken, fosfor ve gübre takviyesi de asla ihmal edilmemelidir.

Armut Ağacı Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Armut ağacı bakımı sulama, gübreleme, budama ve aşılamayla birlikte dört başlık altında incelenirken, bunları destekleyici olarak armut ağacıyla alakalı herhangi bir hastalık durumu oluştuğunda buna hızlıca müdahale edilmesi de oldukça önemlidir. Bu nedenle ağaç bakımıyla ilgili tüm başlıklar periyodik olarak ele alınmalı ve bu konuda en ufak bir başlık dahi atlanmamalıdır.