Armut Ağacı Sulama ve Diğer Tüm Detaylar

Armut ağaçları için sulama son derece önemlidir. Eğer ağacına su ihtiyacını sağlayamazsa meyveleri büyüyemez, hem ağırlık hem de meyve sayısı olarak hasatınızın miktarı azalır ve verimi düşer. Tabi ki sulama da ağacın cinsinden büyüklüğüne kadar birçok faktöre göre değişiyor. Armut fidanları boyut olarak bodur, yarı bodur ve tam bodur olmak üzere üç çeşittir. Bu fidanlar köklerinin türü bakımından tüplü yada açık kök olarak ayrılır. Açık kök fidanlar Kasım-Nisan ayları arasında. Fidanlar ise yılın her zamanı dikilebilir.

Armut Ağacı Sulama Nasıl Yapılmalıdır?

Öncelikle sulama öncesinde toprağın çok ıslak olmaması, hatta biraz kurumuş olması gerekir. Çünkü toprağın sürekli ıslak olması, köklerin büyümesi açısından sağlıklı değildir. Ağacınıza su vermeye az miktarla başlayın, daha sonra su miktarını arttırıp sulama sıklığınızı azaltmanız gerekir.


Armut Ağacı Sulama Ne zaman ve Ne Sıklıkla Yapılmalıdır?

Armut ağacı sulamasının zamanı çok önemlidir. Gün içinde ağacınıza su verdiğinizde buharlaşma daha yüksek olacağı için verdiğiniz su köklere inemeyebilir.

Akşam geç saatlerden, sabah erken saatlere kadar sulama yaparsanız ağacınız günün sıcak saatlerine kadar su emilimini gerçekleştirebilir. Yaprakları ıslatmamaya çok dikkat etmelisiniz. Eğer yapraklar ıslak olursa, güneşte kaldıkları zaman hastalığa ya da güneş lekelerine (yanık izlerine) dönüşebilir.

Toprağın suyu çekmesi düşündüğünüzden daha uzun sürer. Çok aşırıya kaçmamak şartıyla daha fazla miktarda su vermek ve daha seyrek sulamak çok daha etkilidir. Sulama yaparken suyu tek bir noktaya dökmek de son derece zararlıdır. Ağacın kökü etrafında bir noktadan başlamak ve dönerek sulamaya devam etmek ,hatta büyük ve geniş köklere sahip bir ağacınız varsa; genişleyen halkalar çizer gibi, bu hareketi 2 veya 3 kez tekrarlamanız oldukça faydalı olacaktır.

Kaliteli toprak, daha çok kil barındırır ve suyun dengeli olmasını sağlar. Toprağın içeriği de sulama da çok önemlidir. Armut ağacı bakımı için toprağı da sulamaya elverişli hale getirmelisiniz.

Armut Ağacı Sulamasında Sık Yapılan Hatalar

Armut ağacı sulamasında sık sık yapılan hatalar vardır. Sık sık sulama yapılması bunların başında gelir. Köklerin nefes almasını ve büyümesini engeller. Suyun tüm köke yayılacağı düşünülerek, tek bir noktadan yapılması dengeli emilim olmasına engel olur. Gündüz saatlerinde ağacınızın suya ihtiyacı olduğunu düşünerek verdiğiniz su, ağacınızın su ihtiyacını karşılamaz.