Tığ Oyası Kaç Liradan Satılır?

Tığ oyası, Türk toplumunda, özellikle de Anadolu’da ev hanımlar tarafından boş vakitlerinde yapılan ya da eşlerine yardımcı olmak, ev geçimine destek sağlamak adına yapılıp satılan bir tür el sanatı, el işidir. Dantel adı ile de bilinen tığ oyası ile pek çok ürün elde edebilmek mümkündür. Bunlardan bazıları tülbent oyası, salon takımları, masa örtüleri, fiskos örtüleri, havlu kenarları, bluzlar, battaniyeler ve sairdir.

Yalnızca bir ip ve tığ yardımı ile oluşturulan ilmeklerden meydana gelen ve adına zincir denilen bir çeşit tekniğin gerçekleştirilmesi ile ortaya çıkar. Tığ ile meydana gelen bu ürünlere Fransızcadan gelen dantel adı verilir.


Tığ Oyası Satışı

Tığ modelleri arasından kendinize uygun olanı ve ehli olduğunuz modelleri seçerek örebilir ve alıcılara sunabilirsiniz. Ev ekonomisine destek olmak amacıyla yapmış olduğunuz bu tığ oyalarını, el işlerini pek çok kanal üzerinden satışa çıkarabilirsiniz. Bu ürünleri internet üzerinden, yakın çevrenizden ya da anlaşma sağladığınız bir çeyiz mağazası üzerinden satabilirsiniz.

El emeği, göz nuru olan bu oyalarınızı satacağınız fiyatlar size bağlıdır. El emeği bu ürünlere vereceğiniz fiyat, tamamen ürünün değerine, işçiliğine ve maliyetine göre olmalıdır.

Tığ Oyası Fiyatları

İğne işinden yapılan oyalar, tülbentler, havlular ve örtüler daha meşakkatli olmasından dolayı daha pahalı bir fiyat üzerinden satılır. Örneğin basit bir iğne oyası tülbent fiyatı 25 TL’den başlarken, zor olan oyalar ise 100 TL’ye kadar çıkabilir.

Tığ işinden yapılan oyalar ise biraz daha kolay olması sebebiyle iğne işine nazaran daha uygun fiyattan satılır. Basit bir tığ oyalı tülbent fiyatları 15 TL’den başlarken, ağır olan modeller 50 TL’ye kadar çıkabilir.

Söz konusu olan bu fiyatlar piyasa fiyatları olmakla beraber kendi yaptığınız oya için değerine ve maliyetine göre bir fiyat verebilmeniz ve bu fiyat üzerinden satabilmeniz mümkündür.