İki Renkli Tığ Oyası Nasıl Yapılır?

Tığ işinden elde edebileceğiniz iki renkli oyalar, genellikle daha çok tercih edilen ve beğenilen tığ modellerinden biridir.

İki renkli tığ oyası yapabilmek için öncelikle gerekli malzemeleri temin etmeniz gerekir. Tığ oyasını ne için yapacaksanız olan uygun iki farklı renkte ip ve bir adet de ince bir tığ sahibi olmalısınız. Ardından tülbendiniz için yapıyorsanız kenarlarına zürafa adı verilen bir çeşit zincir çekmelisiniz.


Tığ Oyası Anlatımı

Çekmiş olduğunuz zürafanın sonrasında tığ işine başlamak adına ilk olarak zincir çekemeye başlamalısınız. İlk ilmeği tığın üzerinde yaptıktan sonra tülbendin kenarına başlamalı, ilk baştaki kutucuğa zincir çekerek ipi oyaya sabitlemelisiniz. Oyanın ilk aşaması olmasından dolayı bir adet daha zincir çekmeli, ardından örümcek yapmalı ve ipi 3 defa tığınıza dolayarak tığı 4’üncü kutucuğa batmalısınız. Akabinde 4 zincir çekip 2’şer olarak artan trabzan yapmalısınız. Bu işlemin de ardından 2 defa zincir çekip, 10 trabzan yapmalı ve bu 10 trabzanı da bir sonraki kutucuğa batarak kapatmalısınız.

İki Renkli Tığ Oyası

Bu tığ oyasında ilk motifi elde ettikten sonra sıra diğer renkteki ip ile ikinci motife geldi demektir. Şu aşamada diğer renkli ipinizi devreye sokarak bir adet zincir çekmeli, bir örümcek yapmalı ve ardından tığınıza 3 kez ip dolamalısınız. Söz konusu bu ipi de 3 kutucuğu atlayarak 4’üncü kutucuğa batmalısınız. 4 zincir çekip ardından bir 2 zincir daha çekerek, ipinizi tıpa dolamalı ve elde etmiş olduğunuz trabzanı yeniden 10 adet trabzan ile doldurmalısınız. Doldurduğunuz bu trabzanları da bir sonraki kutucuğa batarak kapatabilirsiniz. Böylelikle iki renkli tığ oyası modelini elde etmiş olacaksınız.

Para kazanmak amacı ile ev hanımları tarafından örülen iki renkli tığ oyası modelleri, sıklıkla tercih edilen modellerden biri olmakla beraber, anlatıldığı üzere yapımı oldukça da kolaydır.