Armut Sirkesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Sirkelerin kendi içlerinde farklı faydaları bulunur. Ancak ev yapımı sirkelerin faydaları daha da fazladır. Evde yapılabilecek sirkelerden birisi de armut sirkesi olmaktadır. Sirke sayesinde armudun faydaları da yarar sağlar.

Armut Sirkesi İçin Malzemeler

  • 250 gram armut
  • Bir litre su
  • Yarım çay bardağı sirke
  • Bir çay kaşığı tuz

Armut Sirkesi Yapımı

Armutlar güzel bir şekilde yıkanır. Armutlar kabukları soyulmadan küp şeklinde doğranır. Kesilen armutlar bir cam kavanoz içerisine alınır. Armutların üzerine su ilave edilir. Daha sonra sirke ve tuz da ilave edilerek tahta kaşık yardımı ile karıştırılır. Düzenli bir şekilde her gün tahta kaşık yardımı ile karıştırılır. Sirkenin olma süresi on beş ile yirmi gün arasında değişir. İçerisine kesinlikle metal kaşık değdirilmemelidir. Her gün düzenli olarak karıştırma işlemi uygulanmalıdır. Serin bir ortamda saklanmalıdır. İçerken süzülebilir.


Armut Sirkesinin Sağladığı Faydalar

Armutun faydaları fazla bir duruma sahiptir. Büyümeye yardımcı bir özelliği vardır. Sindirim sistemini düzene sokar. Hazımsızlığı önleyerek yiyeceklerin daha da kolay sindirilmesini sağlar. Kabızlığı ortadan kaldırır. Bağırsak fonksiyonlarının düzene girmesi sağlanır. Bağırsak içerisinde bulunan bağırsak kurtlarının dökülmesine yardımcı olur. İdrar söktürücü özelliği bulunur. Mide de bulunan ağrıların giderilmesi sağlanır. Midenin kuvvetlenmesi sağlanır. Kolesterolün düşmesine yardımcı olunur.

Kolon kanserine karşı bir koruma sağlar. Hipertansiyona iyi gelme özelliğine sahiptir. Tansiyon düşürücü olan bir özelliğe sahiptir. Sinir sistemine fayda sağlar. Diyabet şeker hastalığı bulunan kişilerin tüketmesi mümkündür. Kan basıncının düzene girmesine yardımcı olur. Felci önleme özelliği vardır. Kişilere enerji verir. Kişilerin vücutlarında bir rahatlamaya neden olur. Özellikle yaz aylarında ferahlama sağlar. Vücudun zinde durmasına yardımcı olur. Vücuda güç verir. İçerisinde bol miktarda kalsiyum içerir.

İçerdiği kalsiyum nedeni ile kemiklerin güçlenmesini sağlar. Aynı zaman da dişlerin kuvvetlenmesine de yardımcı olur. Kemik erimesine karşı bir önlemdir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücutta belli nedenler ile oluşan morlukların daha kolay bir şekilde geçmesi sağlanır. Vücutta oluşan kesiklerin hızlı bir şekilde iyileşmesi sağlanır. Göğüs kanserine yakalanma riskini büyük oranda azaltır.

Yorgunluğa iyi gelen bir yapıya sahiptir. Grip ya da nezleye iyi gelir. Vücutta var olan üre gibi zararlı maddelerin vücuttan dışarıya atılımı sağlanır. Bu durum neticesinde böbrekler düzenli bir şekilde çalışır. Kanı temizleyici bir yapısı vardır. Beyne karşı faydalı bir yapıya sahiptir. Kilo vermek ve zayıflamak isteyen kişiler için de faydalı bir yapısı vardır. Kalp krizi geçirme riskini en aza indirir.