Armut Bebeklerde İshal Yapar Mı?

Armut bebeklerde ishal yapar mı? Bebeğiniz 6. Aydan sonra ek gıda tüketebilir ve siz de sağlığı için en iyisi olanı yapmak istersiniz. Meyvelerin içerdiği vitaminler kadar sindirim sistemine etkileri de önemlidir çünkü bebeklerin sindirim sistemleri yetişkinlere ve çocuklara göre daha hassastır. Sindirimini gerçekleştiremedikleri besinler onlarda gaza, kabızlığa ve ağrıya sebep olur. Bunların yanı sıra sindirimi kolaylaştıran besinlerin çok fazla tüketilmesi de bebekler için oldukça zararlıdır. İshal olan bebeğin bünyesi yeteri kadar su alamayabilir, ishal şeklinde yapılan kaka onu rahatsız edeceği gibi daha hızlı pişik oluşturabilir.

Armut Bebeklerde İshal Yapar mı?

Armut besin değerleri açısından oldukça zengin bir meyvedir. 100 gram yani bir porsiyon armut 3,1 gram lif içerir. Günlük lif ihtiyacımızı karşılamadığımız takdirde kabız olacağımız gibi lif tüketimi aşırıya kaçtığı zaman ishale yol açabilir. Günlük olarak bebeğinize az miktarda armut yedirmeniz sağlığı açısından çok faydalıdır. A, C, D, B6 ve B12 vitaminleri de içerdiği için gelişimine katkısı çok büyük olacaktır. Potasyum kaynağı da olan armut vücudun su dengesini sağlamasında önemli rol oynar. Kalp ritmini korumaya da birebir olan bu meyveyi bebeklerinizin de mutlaka tüketmesi gerekmektedir. Eğer armut bebeklerde ishale yol açar gibi fikirleriniz varsa bunları kafanızdan atabilirsiniz. Ölçülü ve düzenli tüketildiği takdirde ishale yol açmayacaktır. Sindirim sistemi rahatlayan bebeğiniz daha huzurlu olacağı için uyku düzenini bile olumlu yönde etkileyecektir.


İshal Nedenleri Nelerdir?

İshal nedenleri bazen hastalıklar olabilir, bazen de yüksek lifli gıdaların fazla tüketilmesinden kaynaklanabilir. Bazı meyveler de sindirimi kolaylaştıran enzimler açısından oldukça zengin olduğu için ishale yol açabilir.

İshal Nasıl Geçer?

  • Eğer bebeğiniz ishal olmuşsa yalnızca anne sütü alan bebeklerin bol bol emzirilmesi yeterlidir.
  • Katı gıdaya geçmiş bebeklerde yarım çay bardağı suya karıştıracağınız bir tatlı kaşığı nişastayı bebeğinize yedirmeniz ishalin kesilmesine yardımcı olacaktır.
  • Pirinç lapası, muz, haşlanmış patates ya da havuç suyu da bebeklerde ishalin kesilmesi için evde hazırlayabileceğiniz ve doğal seçeneklerdir.
  • Doktorunuza başvurmadan ilaç kullanmamalısınız; fakat doktorunuzun izni ile alacağınız “reflor” isimli şase ilaç da bebeklerde ishali kesmede son derece etkilidir.