Armut Ağacı (Armut Fidanı) Dikimi Nasıl Yapılır?

Armut meyvesi Türkiye’de toplam üretilen meyve adedinin %18’ini oluştururken, Avrupa’daki armut üretiminde de dördüncü sıradadır. Genel anlamda Akdeniz ikliminin yoğun olarak yaşandığı iklimleri seven armut ağaçları için dikim ve bakım yapılması oldukça önemli olmakla birlikte, dikim dönemleri konusunda da titiz davranılması gerekmektedir.

Armut Ağacı Dikimi Nasıl Yapılır?

Armut ağacı dikimi için;


  • İklim şartları
  • Sulama
  • Gübreleme
  • Toprak durumu oldukça önemli olmakla birlikte armut ağacı dikilmeden önce kökünün nemli ve ıslak olduğundan emin olunmalıdır. Armut ağacı dikimi nasıl yapılır sorusunun cevabı olarak da açık kök armut fidan dikimlerinde armut fidanının özellikle rüzgara maruz kalmaması oldukça önem taşımaktadır. 50 cm olarak açılan çukurlarda, dikime uygun olmayan armut fidanların dikime uygun hale getirilmesi için tepe ve kök budaması da yapılabilmektedir. Fidan çukuruna dik olarak yerleştirilen armut fidanları aşısı toprak üzerinde kalacak şekilde ayarlanarak çukur kapatılırken can suyu denilen ortalama 10-15 litre su verilmesinin de ihmal edilmemesi gerekmektedir. Son olarak armut fidanı destek çubuğun bağlanarak işlem tamamlanır.

Armut Ağacı Dikimi Ne Zaman Yapılır?

Armut ağacı için aslında don olaylarının ve şiddetli soğukların yaşanmadığı her an dikim yapılabilirken, bol sıcak ve güneş armut ağacının en sevdiği olgular olarak kabul edilir. Armut fidanı dikim zamanı ise aynı armut ağacı budama işlemi gibi sonbaharda yapılırken, en uygun zaman Kasım ayının birinci ve ikinci haftaları olmakla birlikte Nisan ayı sonuna kadar dikilebilir.

Armut Ağacı Bakımı Ne Zaman ve Nasıl Yapılır?

Armut ağacı bakımı da aynı dikimi gibi şiddetli soğuk ve don harici her mevsim yapılabilirken en uygun ayın Mart ayı olduğu da belirtilmelidir. Bakım konu başlığı, aşılama, budama ve armut ağacı hastalıklarıyla mücadele işlemlerini kapsarken ağacın gübrelenme ve sulanması da armut ağacı bakım işlerinden en önemli olanlarıdır. Ayrıca armut yetiştiriciliğinde terbiye sistemi olarak belirtilen telli destek ve kordon sistemi de armut ağacı bakım konusunda oldukça önemlidir.