Üzüm Reçeli Nasıl Yapılır? Tarifi Nedir?

Yaz aylarının vazgeçilmez meyvelerinden üzüm beyaz ve siyah çeşidiyle severek yenilen bir yaz meyvesidir. Üzümün faydaları ise saymakla bitmez. Başta kan yapıcı özelliği olmakla birlikte, alzheimer’den korur, cilde çok yararlıdır, bağırsakları çalıştırır. Kış aylarında da üzümden reçel yaparak bu eşsiz meyvenin tadını çıkarabilirsiniz. İşte üzüm reçelinin yapılışı.

Malzemeler

  • 3 kilo lezzetli üzüm (beyaz veya siyah tercihinize göre)
  • 1 su bardağı su,
  • 1 1/4 fincan toz şeker
  • 3 çorba kaşığı düşük şekerli pektin
  • 1/4 ila 1/2 fincan kireç veya limon suyu
  • Yarım paket vanilya

Talimatlar

1.Önce Kavanozlar

Büyük bir tencerede kaynar su hazırlayın ve 5 yarım kiloluk kavanozu on dakika kaynatarak sterilize edin. Kapakları ve halkaları yıkayın ve ayrı, küçük bir tencerede su kaynatın. Isıyı kapatın ve kavanozlar, kapaklar ve halkaları sıcak suda bekletin.


2.Üzümleri İyi Yıkayın

Üzümleri yıkayıp, bölünmüş veya kötü görünenleri ayıklayın. Büyük bir tencerede üzüm ve suyu bir arada kaynama noktasına getirene dek kaynatın. Kaynama noktasından sonra ısıyı kısık ateşe alın.

3.Kaynatma

Üzümleri sık sık karıştırıp ezilip, şekillerini kaybetmeye başlayıncaya kadar bekleyin ve sonra ateşten alın ve soğumaya bırakın.

4.Süzmek Önemli

Büyük, ısıya dayanıklı bir kase veya sürahi üzerine süzgeç yerleştirin ve kaynattığınız üzüm suyunu süzün. Ayırdığınız taneleri bir kez daha sudan geçirip temizlenmesini sağlayın.

5. 45 Dakika Kaynama

Üzümleri kaynattığınız tencerede şeker, pektin, limon suyu ve vanilyayı ile birlikte süzdüğünüz üzüm suyunuzu ve ayırdığınız iri taneleri karıştırın ve yüksek sıcaklıkta 35 – 45 dakika kadar kaynatın.

6.Köpüklerini Almayı Unutmayın

Isıyı kapatın ve bir kaşık yardımıyla köpüğünü sıyırın. Kepçe ile strelize ettiğiniz kavanozlara koyun, Kavanozları tamamen doldurmayın ve 2 parmak boşluk bırakın. Kavanoz kapaklarının jantlarını temiz bir mutfak veya kağıt havluyla silin ve sızdırmaz hale getirin.

7.Kavanozlara Aktarma

Sızdırmaz kavanozları konserve su ısıtıcısına tekrar yerleştirin. Tüm kavanozlar eklendiğinde, su seviyesinin kavanoz kapaklarını en az bir inç kadar boşalttığından emin olun. Gerekirse daha fazla su ekleyin ve yüksek ısı ile suyu kaynatın. On dakika için bir zamanlayıcı ayarlayın.

8.Soğutma İşlemi

On dakika sonra ısıyı kapatın ve kavanozların suya beş dakika daha bekletmesini sağlayın. Ardından, bir kavanoz kaldırıcı kullanarak kavanozları bir soğutma rafına götürün.

9.Kışlık Reçeller Hazır

Kavanozlar oda sıcaklığına eriştikten sonra, halkaları çıkarın ve tüm kapakların düzgün şekilde mühürlendiğini test edin. Buzdolabında saklayın. Sızdırmaz kavanozları doğrudan güneş ışığına maruz kalmayacak olan serin bir ortamda saklayın.