Bebekler Kuru Meyve Yiyebilir mi?

Besleyici olması ve tokluk hissini arttırmasından dolayı kuru meyve tüketimi giderek artmaktadır. Gün içerisindeki atıştırmalık ihtiyacını karşılama konusunda kuru meyveler fazlasıyla avantaj sağlamaktadır. Kurutulmuş olmasından dolayı ara öğün olarak taşınması da daha kolay hale gelmektedir. Ayrıca kuru meyve yaş meyvelere oranla daha uzun süre tazeliğini korumaktadır. Kuru meyveler yaş meyvelere oranla daha fazla antioksidan madde içermektedir. Sağlıklı şekilde kurutulmuş meyvelerin içeriğinde birçok mineral, antioksidan, lif ve karbonhidrat bulunmaktadır. Tüketilmesi sonrasında kuru meyveler kısa süre içerisinde vücuda enerji vermektedir. Yetişkinler yanı sıra bebeklerde de belirli aylardan sonra kuru meyve tüketimine geçilebilmektedir.

Kuru Meyve Tüketimi Ve Vücut Üzerindeki Olumlu Etkileri

Kuru meyvelerin sinir sistemi üzerinde mucizevi etkileri bulunmaktadır. Özellikle bazı kuru meyveler kansızlığa çok iyi gelmektedir. Yapıları lifli olduğundan dolayı bağırsak hareketlerini düzenlemektedir. Kuru meyve tüketimi potasyum başta olmak üzere birçok mineralin kolayca vücuda alınmasını sağlamaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirip kansere karşı vücudun savaşma potansiyelini kuru meyvenin faydaları artırmaktadır. Tabi kuru meyvenin faydaları ve olumlu etkilerinden yararlanabilmek için gün içerisinde tüketilmesi gereken miktarı aşmamak gerekmektedir. Kuru meyvelerin içeriklerinde bulunan şeker oranından dolayı fazla miktarda tüketilmesi sıkıntı yaratabilmektedir.


Bebeklerde Kuru Meyve Tüketimi

Çok eski zamanlardan beri kullanılan yöntemlerden olan kurutma işlemi sayesinde, meyvelerin içerisinde bulunan vitamin ve mineraller korunabilmektedir. İçeriklerinin sağlıklı olmasından dolayı kuru meyveler yetişkinler yanı sıra bebeklerde de güvenle kullanılabilmektedir. Bebeklere verilecek kuru meyvelerin sağlıklı kurutulanı ve taze olanı tavsiye edilmektedir. Bebeklerde kullanılacak kuru meyvelerin paketli olmasına ve güvenilir markalardan seçilmesine dikkat etmek gerekmektedir.

Bebekler 6 aylık olduktan sonraki zamanda yavaş yavaş kuru meyveler yiyebilecek standarda gelmektedir. Altıncı ay sonu ile dokuzuncu ay aralığında bazı kuru meyveler bebeklerin tüketimi için verilebilmektedir. Kuru üzüm bu dönemde verilebilecek en elverişli kuru meyveler arasında yer almaktadır. Besleyicilik açısından da kuru meyveler bebeklere fazlasıyla destek sağlamaktadır. Bu dönemde kuru üzüm yanı sıra kuru erik ve kayısı gibi farklı birçok kuru meyvede bebeklere yedirilebilmektedir.

Sadece verilen meyvelerin, bebeklerin boğazına takılmasını engelleyecek şekilde düzenlenerek verilmesi tavsiye edilmektedir. Kuru meyveler bebekler için hazırlan ek gıdaların içerisine katılarak da rahatlıkla kullanılabilmektedir. Ayrıca bebeklerin kuru meyve tüketimine bağlı olarak fazladan kilo almalarını engellemek amacıyla, belirli bir miktar dahilinde tüketmelerine izin vermek gerekmektedir. Meyvelerin içerisinde bulunan şeker miktarının, bebeklerde yeni çıkmaya başlayan dişlerin çürümesine neden olabileceğini de unutmamak gerekmektedir.